Jak w sekundę przenieść się z bezpiecznej, ciepłej Brukseli w wieczne lody Arktyki? Bardzo prosto, wystarczy odwiedzić wspaniałą wystawę mieszkającej niedaleko Namur fotografki Moniki Krasowskiej. Mieliśmy zaszczyt posłuchać długich opowieści o wyprawie, która zaowocowała szeregiem zdjęć.

Dwie kruche Dziewczyny postanowiły spełnić swoje marzenia o zdobyciu archipelagu Svalbard, którego największą wyspą jest Spitsbergen. Niby nic prostszego, pójść do biura turystycznego i wykupić wycieczkę… ale One zabrały się do tego po swojemu. Lot do Oslo, później na lotnisko na Spitsbergenie, a zaraz po lądowaniu zamieszkały kilkaset metrów od płyty lotniska na Longyearbyen Camping. Można tam wypożyczyć namiot i śpiwory sprawdzające się w arktycznych warunkach, skorzystać z całego zaplecza kuchenno-sanitarnego, oraz wypożyczyć rowery. https://longyearbyen-camping.com/

Oczywiście, można wybrać bazę hotelową, ale unikalne i intensywne doświadczanie natury, nieporównywalne z żadnym innym zakwaterowaniem, jest tutaj całkowicie bezpłatne. Nie wiem tylko czy Dziewczyny skorzystały z jeszcze jednej oferty Campingu, otóż jest to Longyearbyen Camping Arctic Naked Bathing czyli pełne zanurkowanie i kilka ruchów pływackich w morzu  na plaży – oczywiście nago, na oczach personelu kempingu!  Później pozostaje już tylko wyjść, wysuszyć się i szybko ubrać. Moneta prysznicowa to darmowy dodatek od personelu dla zwycięskich kandydatów i oczywiście rzecz najważniejsza: certyfikat dokumentujący osiągnięcie.

Wystawa jest niezapomnianym przeżyciem. Autorka świetnie oddaje ostry klimat i dziką przyrodę z miejsc, gdzie człowiek musi czuć się tylko gościem. Ogromne lodowce, lodowate fiordy, dzień polarny i doliny pokryte tundrą to wszystko odczuwamy niemal fizycznie oglądając przygotowaną serię zdjęć. Wartością dodaną była gościna w niezwykłym, klimatycznym domu Moniki i dalsze opowieści przy gorącej herbacie w cudnych filiżankach z chińskiej porcelany.

Moniko, bardzo dziękujemy za dzisiejszy dzień i czekamy na kolejną wystawę.

Zdjęcia Monika Krassowska https://www.facebook.com/events/680315672950879/?ref=newsfeed