W czasie pandemii ogólnoświatowej – wyjście na dozwolony spacer ma szczególne znaczenie nie tylko dla kondycji fizycznej ale przede wszystkim psychicznej. Mamy szczęście mieszkać w pięknym miejscu, gdzie w promieniu czterystu metrów są cztery różnorodne parki. Największy i najbardziej okazały jest Park du Cinquantenaire.

W XIX wieku tereny obecnego parku służyły jako plac manewrowy dla armii, w1880 roku w Brukseli urządzono wystawę krajową z okazji 50-lecia niepodległości Belgii i na jej potrzeby zajęto tereny wojskowe. Początkowo kolumnady wybudowane jako część kompleksu wystawienniczego, miały być połączone pojedynczym łukiem, po wielu perypetiach związanych z niedotrzymaniem terminów, problemami finansowymi i znacznym przesunięciem w czasie – projekt zmieniono i ostatecznie w 1905r. powstał
potrójny łuk triumfalny, który wieńczy kwadryga powożona przez kobietę trzymającą flagę narodową, personifikującą Brabancję. Łuk świetnie  wpisał się w oś Avenue de Tervueren i Rue de la Roi i jest nie tylko ozdobą parku, ale i jednym z symboli Brukseli.