Gdy od czasu do czasu wpisywałam w wyszukiwarkę hasło: „najpiękniejsze miejsca w Belgii” – zawsze prędzej czy później wujek Google podrzucał mi fotografię tego zamku, było więc kwestią czasu, kiedy tam się wybierzemy. Przy którymś kolejnym lockdownie w ubiegłym roku nawet tam pojechaliśmy, ale niestety był to już czas „odpoczynku” dla zamku, który zamyka swoje podwoje na okres jesienno zimowy i naszą wizytę musieliśmy odłożyć na cieplejszy czas, który nadszedł dzisiaj.

My jako Państwo na Włościach prezentujemy się facebookowo pod poniższym linkiem:

https://www.facebook.com/1313570941/videos/10225410452750949/

Château de Beloeil to belgijski zamek zbudowany dla książąt de Ligne we francuskojęzycznym miasteczku w walońskiej prowincji Hainaut.

Zamek i jego park należą do Maison de Ligne niezmiennie od XV wieku, gdy został wybrany na pierwszą rezydencję rodu. Stary zamek był prostokątną budowlą obronną chronioną fosą oraz czterema okrągłymi basztami umieszczonymi na każdym narożniku. Te podstawowe elementy konstrukcji są nadal obecne, chociaż elewacje i wnętrze zostały gruntownie zmodyfikowane w następnych stuleciach.

W XVII i XVIII wieku zamek obronny został przekształcony w luksusową wiejską rezydencję w stylu francuskim, a w 1664 roku zaprojektowano fantastyczny park otaczający posiadłość.

migawka z ogrodów:

https://www.facebook.com/1313570941/videos/10225415927167806/

 

Wspaniałe gaje, małe zakątki otoczone wysokimi żywopłotami, stawy i układ alejek zostały zachowane pomimo zmieniającej się mody XVIII i XIX wieku, kiedy to najmodniejsze stały się ogrody angielskie. Najbardziej imponującym elementem parku jest centralnie położona duża niecka wodna o wymiarach 120 x 430 m. Trzy źródła zasilają wszystkie zbiorniki wodne. Jedna z legend przypisanych do tych terenów głosi, że jeśli osoba rzuci monetę do najmniejszego źródła i na przejrzystej i klarownej wodzie pojawią się bąbelki – życzenie się spełni. Warto próbować do skutku… Podobno najlepsze rezultaty są, gdy użyje się w tym celu celu starej monety 25 centymowej.

We wnętrzach zamkowych cieszą oko piękne meble i unikatowe rodzinne kolekcje sztuki. Gdy podczas imprezy sylwestrowej w 1900 roku,  zamek doszczętnie spłonął, jednak udało się uratować większość mebli i wyposażenia, w tym bibliotekę z 20-tysiącami woluminów i potężną kolekcję dzieł sztuki. W następnych latach zamek został odbudowany przez architekta Ernesta Sansona, a wnętrza wyposażone w elementy z kolekcji książąt Ligne.

Zamek Beloeil – to wyjątkowe dziedzictwo Walonii, Książę Albert de Ligne we wstępie do historii rodziny (w 1950r.) napisał: „Nasza rodzina zawsze pozostawała przywiązana do ziemi Hainaut i służyła tam książętom, którzy mieli władzę nad tą prowincją. Nasi przodkowie występowali pod różnymi sztandarami, są częścią rodów hrabiów Hainaut, królów Francji, książąt Burgundii, cesarzy Austrii, królów Hiszpanii i królów Belgów, ale zawsze pozostawali z Hainaut.”

Link do 34 tomów Księcia de Ligne:

https://hvqv4rgphckrxdwu6ejoezkuu4-adv7ofecxzh2qqi.translate.goog/htm/textes.html