Ostatnia nasza podróż dookoła Francji pięknie się zakończyła, przywieźliśmy mnóstwo zdjęć, obrazów zachowanych w głowie, nowych smaków, zapachów ale tez sporo nowych butelek wina. Trudno o tym zapomnieć, skoro byliśmy w słynnych winiarskich regionach: Burgundii, Beaujolais, Luberon, Dolina Rodanu… Najwięcej emocji wzbudziło Coin Perdu z Château La Canorgue, bo skoro pił je ze smakiem Russel Crowe w filmie Dobry Rok, to dlaczego nam miałoby nie smakować. No i faktycznie miło się je pije. Ma głęboki rubinowy kolor, pachnie głównie czarną porzeczką i jeżyną a smakuje delikatnie lukrecją i przyprawami. Świetnie pasowało do steków z delikatnej jagnięciny i filmu Dobry Rok, z jego nieco komediową fabułą.

 

Oglądając, rozpoznawaliśmy kolejne miejsca: lotnisko w Nicei, maleńkie rondo w Gordes, które Russel objeżdżał smartem dwa razy, taras w Lacoste na którym i my kilka dni temu piliśmy kawę no i oczywiście winnica Château La Canorgue położona na 40-hektarowym terenie w Regionalnym Parku Przyrody Luberon. Wjeżdżając za bramę posiadłości po prawej stronie mija się starą rzymską willę, której nazwa  nawiązuje do rur do wody wykutych w skale przez Rzymian. Woda płynie nieustannie, zasila staw, który w filmie zagrał basen. Wokoło jest mnóstwo rzędów winorośli, między którymi działa się akcja filmu. Nie ma natomiast konfliktu, kto ma być właścicielem. W sielskiej atmosferze przy nieustannym brzęczeniu owadów produkowane są wysokiej jakości wina czerwone, różowe i białe od 200 lat przez tę samą rodzinę. Pięć pokoleń winiarzy przekształciło posiadłość winiarską, w taką, jaka jest dzisiaj.
Obecni właściciele Jean Pierre i Martine Margan przejęli w 1970 roku prawie opuszczoną posiadłość. Z wyjątkiem jednego hektara winorośli, cała posiadłość musiała zostać zrekultywowana i zmodernizowana, od działek przez magazyny po piwnice. Znajdziemy tu klasyczne odmiany winorośli Rodanu i Morzago: Grenache, Syrah, Mourvèdre, Carignan, Viognier, Cinsault, Vermentino, Bourboulenc, Roussanne. Ale sadzone są też mniej popularne na tych terenach odmiany: Cabernet, Merlot czy Gamay. Właściciele c
iężką pracą i ogromną wiedzą przekształcili La Canorgue w doskonałe przedsiębiorstwo, bo już po dziewięciu latach, podczas prestiżowego konkursu rolniczego w Paryżu, winnica otrzymała pierwszy złoty medal, wiele innych nagród i poważany w środowisku tytuł „najlepszego winiarza”. Obecnie Jean Pierre Margan pracuje ze swoją córką Nathalie, która jest piątym pokoleniem winiarzy w rodzinie. Świetnie się wspomina zapamiętane obrazy, dygresja goni dygresję, w pamięci wszystko jest jeszcze świeże … Film się kończy, druga butelka również…