Byliśmy na wulkanach i nad morzem, teraz czas zejść … pod ziemię.
Sama przepaść ma głębokość 103 i średnicę około 33 metrów. Nie chcemy czekać na windę, schodzimy schodami na dno rozpadliny, tam dopiero jest wejście do systemu jaskiń. Jaskinia Padirac ma unikatowy 40-sto kilometrowy podziemny system, jednak zwiedzającym udostępniono jedynie około 2 km. Od wejścia idziemy wzdłuż rwącej rzeki do podziemnej przystani i dalszą część trasy pokonujemy już łodzią i jest to magiczne doznanie, bo płyniemy w ciszy i w półmroku. Słychać i czuć spadające dość obficie krople. Przepływamy przez podziemne Jezioro Deszczowe i tam faktycznie przydałaby się parasolka. Całość jest uważana za jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk przyrodniczych Masywu Centralnego.
Potężna lampa błyskowa strzela po oczach, to oficjalne zdjęcie robią każdej osadzie, później przy wyjściu można je sobie kupić. Marcinowi udało się zrobić jedną fotografię przepięknych czerwonych skał na ścianie zanim ruszyliśmy w rejs, generalnie nie można robić indywidualnych zdjęć, co jest zrozumiałe, bo płaskodenne łódki mieszczące kilka osób są mocno niestabilne a głębokość rzeki waha się od pół do pięciu metrów. Jest niezwykle czysta, w niektórych miejscach podświetlona więc widać dokładnie jej kryształową przejrzystość. Nasz przewoźnik opowiada historię odkrycia i badania jaskini. Wiadomo, że istniała w III wieku i była zamieszkana w XV i XVI wieku, kiedy to z tego obszaru wydobywano azotan potasu. Pierwsi turyści odwiedzili jaskinię 1 listopada 1898 roku; jednak miejsce to zostało oficjalnie otworzył dla turystyki 10 kwietnia 1899 Georges Leygues ówczesny premier Francji.
Padirac to najczęściej odwiedzany podziemny obiekt turystyczny we Francji, mamy szczęście, że kupiliśmy bilety trzy miesiące wcześniej, bo nie byłoby możliwe wejście z marszu.
Ostatnio przydają się też nasze paszporty covidowe, bez nich przy wstępnej selekcji nikt nie jest wpuszczany mimo ważnych wejściówek. Takie są ostatnie utrudnienia pandemiczne, chociaż i tak bardzo się cieszę, że można już podróżować.