Miłość do tego Wielkiego Fotografa dostałam w prezencie urodzinowym. Przyjechał do mnie z Londynu w postaci 63 zdjęć zamkniętych w książkowym albumie i już nigdy nie było tak jak wcześniej…

Ta duża wystawa jest prezentowana przez rzymskie Muzeum Ara Pacis dokładnie dziesięć lat po śmierci Henri Cartier-Bressona: fotografa, który współpracował z ruchem surrealistów w latach trzydziestych XX wieku, był dokumentalistą podczas hiszpańskiej wojny domowej i drugiej wojny światowej, reporterem w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, a wreszcie intymistycznym artystą z lat siedemdziesiątych. Wystawa, której kuratorem jest Clément Chéroux, wcześniej prezentowana  w Centre Pompidou w Paryżu, obejmuje całą karierę zawodową wielkiego fotografa i jest wynikiem wieloletnich badań kuratora, który studiował archiwa artysty. Zaprezentowanych jest ponad 500 fotografii, rysunków, obrazów, filmów i dokumentów, wśród których są oczywiście najważniejsze ikony oraz mniej znane prace tego wielkiego mistrza.

Jego obrazy powodują, że człowiek zamiera w zachwycie. Za chwilę wsiadam do samolotu, by zobaczyć Jego zdjęcia na wystawie w Rzymie  i czuję tyle emocji, jakbym wybierała się na pierwszą na randkę…

Ara Pacis Augustae  czyli Ołtarz Pokoju, to jeden z najważniejszych pomników upamiętniających epokę cesarstwa: odnaleziony został we fragmentach,   obecnie jest umieszczony w przestrzeni zaprojektowanej przez Richarda Meiera. To zadanie wymiany oryginalnego pawilonu powierzono amerykańskiemu architektowi w 1996 roku. Prace budowlane rozpoczęte w 2000 roku zakończono w 2006 roku. Cały kompleks składa się z sekwencji trzech obszarów rozmieszczonych wzdłuż osi równoległej do Tybru: placu dojazdowego z biurami i biblioteką na niższym poziomie; przejrzystą witryną Ara Pacis z przestrzeniami wystawienniczymi i główny trzon na trzech poziomach z widownią i płaską przestrzenią. Wejście do muzeum jest przy via Tomacelli i przez polerowane trawertynowe schody i rampy, które stopniowo wznoszą się na poziom placu, znalazła też swoje miejsce fontanna i prostokątna misa z dyszami wodnymi wyznaczająca przestrzeń w kierunku Lungotevere, równolegle z  płytami trawertynowymi, które ciągną się aż do wnętrza atrium muzeum

Tak więc otoczenie wystawy fotografii H-C Bressona jest fantastyczne.