Przy okazji spaceru po dachu Wielkiego Łuku w Paryżu, odwiedziliśmy fantastyczną wystawę zdjęć najbardziej znanego fotografa – przyjaciela gwiazd. Daniel Angeli odkrył swoją pasję do fotografii w agencji Dalmas, gdzie w 1959 roku stawiał pierwsze kroki jako 15-letni asystent laboratorium. Zafascynowany zdjęciami gwiazd, które wywoływał w ciemni laboratorium marzył o zostaniu fotografem. Szef agencji, Louis Dalmas, powierzał mu drobne zadania, a jedno z pierwszych pozwoliło mu sfotografować Edith Piaf na kilka miesięcy przed jej śmiercią. Zrobił to na tyle dobrze, że niedługo został wysłany na reportaż paryskich wieczorach, a następnie do pracy w filii agencji na lotnisku Orly, gdzie fotografował gwiazdy z całego świata przybywające do stolicy Francji.  

2 czerwca 1962 był na lotnisku, kiedy rozbił się samolot Air France.  Angeli przebrał się za tragarza i sfotografował cały dramat.  Te zdjęcia przyniosły mu wiele pierwszych stron gazet. Dzięki tej tragedii stał się znany w środowisku. W 1968 roku stworzył agencję „Angeli” i stał się specjalistą zdjęć znanych  ludzi. Od Arystotelesa Onassisa przez Elizabeth Taylor przez Johna Lennona, po Gianniego Agnelli – głównego akcjonariusza FIAT-a i prezesa Juventusu, którego sfotografował skaczącego nago do morza ze swojej łodzi. 

W następnych latach pracował nieustannie, był wszędzie tam, gdzie byli królowie i królowe, książęta i księżniczki, francuskie lub międzynarodowe gwiazdy. Artyści i przemysłowcy, wielkie rodziny lub znamienici muzycy, miliarderzy i playboye. Pod koniec XX wieku zaprzyjaźnił się  z Johnnym Hallydayem i  został jego oficjalnym fotografem. Johnny Hallyday „król rockmanów” i Daniel Angeli, „król paparazzi” – niezwykły duet. Przygoda i współpraca trwała siedemnaście lat, które zaowocowały tysiącami zdjęć na całym świecie od Saint-Barth po Mauritius, od Stade de France po Los Angeles, od Wietnamu po Olimpię, od Gstaad po morza południa. 

Obecnie, dorobkiem ojca, zarządzają dzieci, co pozwala odkrywać na nowo jego zdjęcia poprzez wystawy, książki i prace. Prawie 78-letni „król paparazzi” Daniel Angeli, osobiście otworzył tę wyjątkową,  retrospektywną wystawę, na dachu Grande Arche de la Défense. Oglądając zdjęcia, ma się nieodparte wrażenie, że mało jest na świecie ludzi, które choć raz nie widziały choć jednego z jego zdjęć… 

 

 

 

 

https://fondationangeli.com