MOVIE DRIVE w dobie pandemii święci tryumfy… wprawdzie działało przez całe lato, ale dopiero dzisiaj udało nam się dojechać, gdyż serwują The Grand Budapest Hotel w wersji francuskojęzycznej z niderlandzkimi napisami – film z niesamowitą scenografią i dbałością o szczegóły.
Nasze autko stanęło w pierwszym rzędzie, a my na wygodnych fotelach czekamy na seans. Takie kino lubię, fotel ma kilkanaście różnych przycisków, półleżąco, leżąco, bliżej, wyżej… można ułożyć się jak najwygodniej i rozkoszować się obrazami. Cały teren TOUR & TAXIS jest ogromny – dawne tereny przemysłowe o powierzchni 30 hektarów już w XVII wieku były wykorzystywane jako pastwisko przez rodzinę Von Thurn i Tassis. Na początku XX wieku stały się ważnym miejscem będąc zarówno centrum celnym, jak i miejscem składowania towarów. Położony bardzo dogodnie, nad Kanałem Brukselskim, na północny zachód od centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Laeken i Molenbeek-Saint-Jean, niedaleko od dzielnicy finansowej Northern Quarter. Na mapach Google widać duże magazyny i biura otaczające dawny dworzec towarowy i jego przestronną halę centralną, zwaną Royal Depot. Główne budynki na tym terenie są wykonane z cegły, szkła i kutego żelaza i są doskonałym przykładem XIX-wiecznej architektury przemysłowej.

Chociaż miejsce to było długo nieużywane po utracie znaczenia jako centrum wysyłkowego i celnego, zostało częściowo odrestaurowane i jest obecnie wykorzystywane do dużych wydarzeń kulturalnych, takich jak Couleur Café Festival, Brussels Design Market, targi sztuki BRAFA, Art Brussels, The Color Run Belgium i Salon du Chocolat, Movie Drive, a także na powierzchnie biurowe. Co ciekawe, dzika i hybrydowa flora dawnego krajobrazu nie zniknęła całkowicie. W 2014r. 21 m2 zostało zachowane przez artystę Lou Delamare i umieszczone na metalowych platformach tuż nad ziemią. Ten swoisty latający dywan jest przeniesieniem w czasy, kiedy natura królowała na tym terytorium. TOUR & TAXIS to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc dziedzictwa kulturowego Brukseli.